Детско-юношески гинеколози от FemiClinic приложиха иновативен лапароскопски метод за изграждане на неовагина

Специалисти от FemiClinic, които са част от екипа на СБАЛАГ „Майчин дом“, извършиха новаторска лапароскопска операция за изграждане на неовагина при 18-годишна пациентка със синдром на Майер-Рокитански-Кустер-Хаузер (MRKH).  

Подобна иновативна интервенция се провежда при втори клиничен случай в болница „Майчин дом“ и за първи път в България от екипа на детско-юношеските гинеколози д-р Атанас Чернев и д-р Наталия Петракиева от Първа гинекологична клиника, които са ученици на доц. д-р Божидар Славчев.

Доц. д-р Божидар Славчев дълги години е пионер в изграждането на влагалище, като прилага отворени оперативни техники и използва кожни присадки и чревни сегменти. 

В този случай обаче д-р Атанас Чернев и д-р Наталия Петракиева-Чернева за първи път у нас чрез лапароскопския метод на Давидов минимално инвазивно изграждат влагалищен канал от тазов перитонеум. Тази техника значително намалява хирургичната травма и съкращава възстановителния период.

Диагнозата на младата жена е установена чрез ултразвуково изследване и потвърдена с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Състоянието засяга приблизително 1 на всеки 5000 жени. Синдромът се характеризира с липса на матка или нейно зачатъчно развитие, докато яйчниците и фалопиевите тръби функционират нормално. Жените с това състояние не менструират и не могат да забременеят, но след успешна реконструкция могат да водят пълноценен полов живот.

Следоперативното възстановяване при такива пациентки изисква специални грижи и редовни прегледи в рамките на една година и повече, за да се гарантира проходимостта на новосъздаденото влагалище.

След усърдно проучване се мотивирахме да използваме тази лапароскопска модификация на процедурата на Давидов за тазова реконструкция и изграждане на ново влагалище при пациентките ни със синдрома на Майер-Рокитански-Кюстер-Хаузер. Първата такава оперативна интервенция извършихме в края на миналата година. Можем да се похвалим вече след по-дългосрочно наблюдение,че операцията протече с пълен успех и надмина дори най-смелите ни очаквания. Сега затвърждаваме техниката и резултатите с елегантна лапароскопска операция, която се понесе изключително леко от пациентката с отличен резултат. Стремежът на работата ни е да развиваме и утвърждаване минимално инвазивния подход при операции на вродени малформации на половата система.“, обясни д-р Атанас Чернев.

СБАЛАГ „Майчин дом“ и Първа гинекологична клиника затвърждават позицията си на водещ център в прилагането на иновативни хирургични методи за лечение на редки вродени аномалии.ър в прилагането на иновативни хирургични методи за лечение на редки вродени аномалии.

Сподели публикацията:

Разгледай още статии