Лечение на синехия на малки срамни устни

В тази статия ще заедно с д-р Диана Христова, детско-юношески гинеколог, ще ви запознаем с причините за появата на синехия, как да разпознаете, че вашето дете има такъв проблем и какви са вариантите за лечение.

Д-р Диана Христова е завършила медицина в Медицински университет-София. Специалист е по акушерство и гинекология с богат опит в областта на детско-юношеската гинекология. От 2017 г. е асистент към Катедра по акушерство и гинекология в най-голямата в България университетска акушеро-гинекологична болница „Майчин дом“ в София, а от 2021 г. е главен асистент към същата катедра. Защитила е дисертация в областта на детско-юношеската гинекология на тема „Хормонален статус и костно здраве при девойки в пубертетно-юношеската възраст в норма и различни хипоменструални нарушения“ (2020 г.). Тя е автор и съавтор на множество научни публикации в български и чуждестранни медицински издания; член е на Български лекарски съюз, Българско дружество по акушерство и гинекология, Международна федерация по детско-юношеска гинекология/FIGIJ.

Д-р Диана Христова, дм Детско-юношески гинеколог

Д-р Диана Христова, дм
Детско-юношески гинеколог

Какво е синехия?

Синехия е медицинският термин за състоянието, в което малките срамни устни при момиченцата се слепват една за друга. Слепването може да бъде по цялото протежение на свободната повърхност на малките лабии (тотална синехия) или да бъде частично – в областта към уретрата, или към ануса. Обикновено синехията започва от задната част на срамните устни и се разпространява нагоре в посока уретрата.

Колко често се среща това състояние при момиченцата?

До 10 % от децата преди пубертета, като най-висока честота се наблюдава между 2 месеца и 4 годишна възраст.

Каква е причината за изява на синехията?

– Инфекции на влагалището и външните полови органи, нарушаващи до известна степен целостта на покривния епител.
– Ниски нива на собствени естрогени при децата, водещи до неоптимална трофика на гениталиите.
– Неправилно третирано подсичане в областта на интимната зона, в това число използване на кремове за подсичане със силно сушаща съставка (цинков оксид).
-Този тип козметика е подходящ за приложение около ануса и гънките на крачетата, но не и в областта на малките и големи срамни устни.

– Прекомерна хигиена и постоянно използване на мокри кърпи.
– Поява на контактни дерматити.
– Дълготрайна употреба на памперс.


Какви са симптомите на синехията?

Обичайно малките пациенти нямат никакви оплаквания и наличието на синехия се
установява случайно или при профилактичен преглед. Когато се появят оплаквания, те
обикновено са свързани с отделителната система – парене и дискомфорт по време на
уриниране, псевдоизпускане след уриниране (събралата се зад така наречения оформен
джоб урина, се изтича след нормално уриниране и мокри бельото. Синехията
представлява затворено пространство, в което се събира урина, явяващо се
предразполагащ фактор за развитие на уроинфекции (обхващащи пикочен мехур и
бъбреци). В част от случаите малките пациенти имат чувство на дискомфорт в областта на
външните гениталии, сърбеж и рядко болка.

 

Как се лекува това състояние?

Основните методи за лечение са два – медикаментозен и хирургичен.

Нехирургичен – приложение на естриолови кремове в областта на синехията или кортикостероидни кремове, като значима разлика между двете групи препарати за
външно приложение не се установява. Продължителността на третиране обичайно е 4-6-8
седмици.
Приложението на естриолови кремове е свързано нерядко с изява на странични реакции – кървене, чувствителност на гърдите, пигментация в областта на третирания участък и опасност от уроинфекция, поради по-дългия период на третиране.
Приложението на кортикостероидните кремове могат да имат като странични ефекти –
изтъняване на кожата на третираната област, зачервяване, сърбеж и повишен риск от
инфекции.
Хирургичен метод – с помощта на сонда по тъп начин се разлепва синехията.
Манипулацията трае не повече от 2 секунди. Болезнеността се сравнява с мускулна инжекция. Разлепените повърхности стоят леко охлузени, като първите 24 часа детето може да реагира при пишкане. Може да се появи лек оток, който преминава за 24 часа. Използват се епителизиращи мази за една седмица, след което като профилактика се използва мазен крем без сушаща компонента. Важно е да се избегнат гореспоменатите рискови фактори, за да не се появи отново синехия.

Това състояние може да рецидивира (появява се отново) в 11-14% независимо от метода на лечение. Като по-ефективен начин за лечение на синехиите в детска възраст се посочва хирургичния, но и при двата метода (хирургичен и медикаментозен) процентът на рецидивиране остава висок.
Важно е родителите да запомнят, че външните гениталии на малките момичета не се различава от тази на жените по нищо, освен по размер. Ето защо, всички видове изменения не са трудни да разпознаване от самите родители.

Сподели публикацията:

Разгледай още статии