Бактериалните инфекции при децата не хронифицират 

Подзаглавие: Интервю на Clinica.bg с детско-юношеския гинеколог д-р Диана Христова

В периода на летните отпуски на море или край басейна дамите също трябва да следят за своето гинекологично здраве, особено ако са майки и са там с малките си дъщери. Какви са най-честите инфекции, които засягат и малките, и големите, кога трябва да бъде заведено детето за пръв път на гинеколог и как да разпознаем, че момичето скоро ще получи първата менструация. Това попитахме д-р Диана Христова. Тя е детско-юношески гинеколог в FemiClinic.

Христова, прави впечатлени, че когато родителите коментират здравето на децата си, отбягват детско-юношеската гинекология. Подценява ли се или темата ги притеснява с интимността си?

– Детско-юношеската гинекология не е подценена, хората са информирани, но родителите действително по-рядко коментират тази тема и водят дъщерите си при нас, когато има проблем. Трябва да се знае, че самата детско-юношеска възраст има три периода. Това са на новороденото до 2 месец, детският период до началото на пуберитета и самия пуберитетен период. Всеки един от тях има своите специфики по отношения на инфекциите и заболяванията.

– Какви са тези специфики?

– При новородените те идват по съседство и са предимно чревни бактерии. В детската възраст те са най-често бактериални по пътя на уши-нос-гърло или от грешки в хигиената, също по съседство. Най-висока е честотата на стрептококите и стафилококите. След тях идват хемуфилус инфлуенсе и всички, поселяващи горните дихателни пътища. Среща се и ешерихия ентерокок, който идва от дебелото черво. Най-честите оплаквания на децата са дискомфорт, щипане и парене при пишкане, зачервяване и локални признаци на възпаление. Понякога има и секрети с различен цвят. Той е достатъчен на нас, лекарите, за да се ориентираме за причинителя.

– Всяка майка при подобни симптоми би се разтревожила, дори би изпаднала в паника. Какво следва да направи тя?

– Затова сме ние, лекарите. Прави се консултация със специалист по детско-юношеска гинекология. Взима се влагалищен секрет по правилен начин. Само хората, които работят в деца знаят какво точно следва да бъде направено. Изключение се прави, когато секретът е много обилен и няма нужда да бъде взиман от влагалището. След това той се изпраща за микробиологично изследване и според резултата, се назначава правилната лекарствена терапия.

– Могат ли да се получат усложнения при нелекувани или неправилно лекувани инфекции? Какви са те?

– Рядко има такива инфекции в детска възраст, тъй като матката при децата е малка, цервикалният канал, който я свързва с влагалището, е изключително тесен. В резултат инфекция трудно може да се качи нагоре. Понякога, но то е по-скоро изключение, са възможни някои отражения. Те обаче са пренебрежимо малко и затова няма да се спирам на тях. Родителите трябва да са спокойни, тъй като бактериалните инфекции не хронифицират при децата. Те са само новопоявили се. При всяко едно боледуване от някаква патология на горни дихателни пътища момиченцата пренасят неволно с ръчичките инфекцията, тя е нова, а не хронична.

– Има ли опасност за гинекологичното здраве на момиченцата през лятото в морето и басейните?

– Самата вода в басейните се третира със специфични дезинфектанти, за да не може да се развие някаква инфекция. По-често се появяват оплаквания от типа на дерматити – пресъхнала лигавица, наранена кожа, сухота и сърбеж. Това се случка, ако споменатите вече дезинфектанти са в по-големи количества. В такива случаи човек усеща парене в очите, носа, гърлото. Същото се случва и с лигавиците на външните полови органи. В морето е малко вероятно детето да се инфектира. Замърсяванията там са най-вече с ешерихия коли, тоест с фекален произход. Трябва обаче концентрацията им да е много висока, за да се получи заразяване. В повечето случаи се срещат ерозивни изменения, тъй като децата сядат ва пясъка, играят в него, а той излющва горния слой на кажата и лигавиците когато попадне в банските. Оттам, върху наранената повърхност може да се засели някакъв причинител на инфекция. Някои родители оставят децата си напълно голи на плажа, което не бива да се прави. Самите гащички на банските не са много дълбоки, че да ги пазят, но все пак, помагат до известна степен. Колкото до морската вода, трудно е тя да се качи до влагалището.

– Какви са опасностите и рисковете от инфекции при девойките?

– С наближаването на пуберитета започват и измененията в организма на момичето, за да стане той близък до този на жената във фертилна възраст. Във влагалището се заселват лактобацили, то става кисело за разлика от това при децата, което е неутрално. В началото на самия пуберитет могат да се срещнат всички инфекции, които виждаме и при дамите.

– За какво трябва да следят майките в периода на пуберитета?

– На майките не им е много лесно да следят. По-скоро, когато момичетата споделят някакво оплакване, трябва да ги заведат на детско-юношески гинеколог. В този период е възможна появата на течение и лоша миризма по бельото, каекто и допълнителни субективни усещания, като сърбеж, парене, дискомфорт. Това са симптомите при засягане на влагалището и външните полови органи от инфекциозни агенти.

– Опасна ли е наистина ваксината срещу човешкия папиломен вирус, както твърдят някои у нас? Безопасна ли е тя за девойките и в каква възраст трябва да се поставя?

– Ваксините са открити, за да предпазват човечеството от опасни и смъртоносни заболявания, а не да вредят. Благодарение на тях ние сме изкоренили болести, като туберкулозата, едрата шарка, коклюша и редица други инфекции. Тази срещу човешкия папиломен вирус е все още препоръчителна в България. Във Великобритания тя вече е в задължителния имунизационен календар и се прилага както на момичетата, така и на момчетата. Когато се каже HPV инфекция, хората насочват вниманието си към маточната шийка. Този вирус обаче причинява множество изменения в цялото тяло както при жените, така и при мъжете. Това са ракът на ларинкса, кондиломите и редица други. В зависимост, къде е проникнал той, зависи и дали ще се развият доброкачествени или злокачествени образувания.

– Като се има предвид, че младите хора започват доста по-рано полов живот в сравнение десетилетие-две назад, кога трябва да им се поставя ваксината?

– Дори да са започнали полов живот, тя може да се приложи, за да се стимулира имунен отговор. Долната граница, в която ваксината срещу HPV може да се постави на момичетата на 9 години, като оптималната възраст е 10-11 години. Тогава се слагат две, а след 14 години – три дози. Хората в България все още са предпазливи към нея, защото има много противоречия във виртуалното пространство и все още не е натрупан много опит. Това не би трябвало да ги отказва, а напротив – да питат нас, лекарите, да четат качествена информация и да вземат информирано решение. В никакъв случай не бива да черпят „познания“ от случайни източници в интернет.

– Какви са опасностите за АГ здравето на дамите през лятото по време на море и басейн?

– Лятото не се характеризира с нещо необичайно, нито с по-висока заболеваемост на инфекциите. Напротив, такава наблюдаваме през зимата. През студените сезони имаме повече заразявания със стрептококос пиогенис, когато има бум на скарлатина и други инфекции. Такика патогени изолираме много по-често в проби от влагалищния секрет точно през зимата, ранна пролет и късна есен. През лятото, на морето, ако не се спазват елементарните хигиенни мерки са възможни инфекции от чревни бактерии. Ако обаче човек вземе душ, след като е плувал и се измие, ще минимизира вероятността, когато се върне да почука на вратата на гинеколога. Много важно е родителите да възпитават децата си в правилни хигиенни навици при това, от съвсем малки. Вместо да ги щадим и ние да ги забързваме след тоалет, те трябва да бъдат научени сами да го правят правилно по начин да не се привнесе чревна инфекция. Това ще им потрябва, когато тръгнат на детска градина и училище, където мама няма да е до тях. Така, вече станали жени, самите те ще са по-здрави и ще продължат тази традиция със своите деца. Освен това, добре е месец – месец и половина след раждането да се направи консултация със специалист по детско-юношеска гинекология. Специалистът ще обясни на родителите с какви препарати да мият половите органи на децата си, какви грижи да полагат. Ако няма проблем, на 3 години то пак трябва да бъде прегледано профилактично. Следващият е около първата менструация. Дали тя ще настъпи скоро, се разбира по нарастването на гърдите и появата на окосмяване. Ако майките имат притеснения да обяснят на дъщерите си какво ги очаква и какво трябва да правят, това отново може да направи специалист.

Сподели публикацията:

Разгледай още статии